Ulubione teksty piosenek zespołu

Justyna

2.750

Przeglądając forum, zauważyłam, że nie ma tu takiego tematu... albo ja cierpię na jakąś niezdiagnozowaną wadę wzroku i go nie widzę. Jak sam tytuł wątku wskazuje: jakie są wasze ulubione teksty Nightwisha? I dlaczego? Mamy tu sporo do wyboru, po dwudziestu latach działalności. Zdecydowana większość tekstów to oczywiście dzieło Tuomasa, a on miewał najrozmaitsze okresy twórczości... 

Angels Fall First to bałagan między bajkami i fantazją a fińską naturą; Oceanborn to głębszy skok w krainy fantazji, ale także w głębiny oceanu, w kosmos i w dzicz; Wishmaster to zaś sporo wspomnień z krain Tolkiena, Disneya i innych, Century Child to osobiste bolączki; nadzieja, utrata niewinności, miłości; Once to wariacja na temat tematów fantastycznych i eskapistycznych, jak Dark Chest of Wonders i The Siren ale też wypady w świat wewnętrznej abstrakcji jak Nemo... Ogólnie, tekstowo, Once, to bałagan! Dark Chest of Wonders; realistyczny, smutny album autora szukającego ucieczki od doganiającej go rzeczywistości, Imaginaerum czyli całościowe zanurzenie się w świat imaginacji, odcinające się od rzeczywistości takiej, jak ją widzi podmiot twórczy na DPP i, na koniec, Endless Forms Most Beautiful - ucieczka od świata fantazji, by piękna szukać w tej rzeczywistości, od której IM uciekło, ale postrzegając ją odmiennie, niż na DPP; nie poprzez smutną doczesność, ale poprzez pryzmat piękna wieczności, odradzającego się nieustannie życia. 

To był taki skrót, odnośnie tego, o czym "mówiło się" na poszczególnych płytach, a moje wybory?

Mam słabość do tych barokowych, rozbudowanych tekstów, które Tuomas zwykł pisać na początku kariery, tych bardziej opisowych, a muzycznie mniej chwytliwych, jak teksty piosenek na albumie Oceanborn czy Angels Fall First, gdzie poszczególne zwrotki korespondowały ze sobą logicznie, a rzadziej bywały surowymi wykrzyknieniami.

Mam tu na myśli takie teksty, jak:

"Floating upon the quiet hydrogen lakes

In this ambrosial merry-go-round they will gaze
Ephemereal life touched by a billion-year show
Separating the poet from the woe"

~ Stargazers

Czy prostsze:

"What does the free fall feel like?

Asks the boy with a spark in his eye

Know why the nightingale sings
Is the answer to everything"

~ Know Why The Nightingale Sings?

I tak moimi ulubionymi są teksty: Know Why The Nightingale Sings?, Stargazers, Nightquest, The Riddler, ale ulubionym, być może irracjonalnie, jest prostszy od nich tekst, odnoszący się do jakiejś filozofii przemijania, czyli tekst utworu Dead Boy's Poem:

"Never sigh for better world
It`s already composed, played and told
Every thought the music I write
Everything a wish for the night


Wrote for the eclipse, wrote for the virgin
Died for the beauty the one in the garden
Create
d a kingdom, reached for the wisdom

Failed in becoming a god"

Zapraszam do dyskusji! :)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.03.2018, 14:35 przez Taiteilija.)

15

Hmmm.... Zastanawiam się dlaczego to dopiero teraz zobaczyłem. No nieważne, więc lecę.

Najbardziej lubię tekst The Greatest Show On Earth, bo jestem strasznie zafascynowany naukami ścisłymi(obsesyjnie chemią). Szczególnie podobają mi się 2 pierwsze zwrotki w rozdziale "Life" i zwrot "The tapestry of chemistry"

Tekst do Elana to też mój ulubieniec. Traktuję go jako taki kop w tyłek. W nim strasznie podoba mi się refren i:

"Riding hard every shooting star
Come to life, open mind, have a laugh at the orthodox
Come, drink deep let the dam of mind seep
Travel with great Elan, dance a jig at the funeral"

IIiii dokończę później hihih :)
Make me wonder
Make me understand
Spark the light of doubt and a newborn mind
Bring the vast unthinkable down to earth
Justyna

2.750

Ostatnio postawiłam na odprężenie i postanowiłam przesłuchać wszystkie spokojniejsze kawałki NIghtwisha i, słuchając Sleepwalkera zrozumiałam, że w gruncie rzeczy jest to piosenka niedoceniana... Cóż, niedoceniana w ogólności, ale ma też naprawdę uroczy w swej prostocie tekst, który jest niemalże hipnotyczny, a na pewno porywający, wręcz uwodzący... W krainę sennych marzeń, oczywiście! 

"Close your eyes

Feel the ocean where passion lies
Silently the senses
Abandon all defences"

Czy też...

"Sleepwalker seducing me

I dare to enter your ecstacy
Lay yourself now down to sleep
In my dreams you’re mine to keep"


Oto, co nazywam uroczą prostotą! Łatwo jest mi sobie wyobrazić oniryczny krajobraz i nieznajomego w masce na dziwacznym, iluzorycznym wręcz balu. 
A wy? Macie jakieś teksty Nightwisha, które absolutnie uwielbiacie, a które są właśnie takie - nieco wodzące na pokuszenie, wciągające, jakby hipnotyczne i obiecujące coś nieokreślonego? Podzielcie się refleksjami, Dreamerzy!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.06.2018, 20:28 przez Taiteilija.)
Patryk

387

U mnie ulubiony tekst zależy od aktualnego stanu umysłu. Także, więc lecimy :devil: 
Storytime
Imagined all the world
Within a snowflake on his palm

Lubię ten tekst ze względu na odbywanie podróży w wyobraźni. Bardzo lubię fantastykę i moment w którym trzymam tomiszcze w dłoni i zastanawiam jaką przygodę przeżyję.
I am the journey
I am the destination

I am the home
The tale that reads you
Wędrówka stapia się z celem w płatku śniegu. Co było ważniejsze? Przeczytanie książki? Czy to, co z niej wyniosłem? A czemu nie dwa w jednym? Poza tym, dla piszących własne teksty, utwór zyskuję jakby dodatkowy wymiar. Kolejny dualizm.
A writer by a fire
Imagined all Gaia

Światy wyobraźni krążą w umyśle, ścierając się tworzą nową jakość. Triumf kreatywności. Dlatego tak wielbię ten tekst. Wersja soundtrackowa, Orphanage Airlines ciekawie koresponduję z oryginałem w moich imaginacjach.
Rest Calm
W stanach krytycznych, na kursie kolizyjnym z samym sobą, pełen negatywnych emocji lubię powracać do tej piosenki.
I went to die in a seaside hotel
Lanes of memory paved by sweet frozen moments

Deathbed memories of home
Never let me go

Czasami chciałbym zabić cześć siebie lub odrzucić zbędny balast. Takie znaczenie ma dla mnie ten utwór. Przy nim wyzbywam się ciemności, odreagowuję aby...
Poet And The Pendulum
Przejść do kwintesencji Nightwish. Tekst niesłychanie złożony i głęboki (od strony muzycznej również). Aby nie przedłużać, przejdę do najważniejszych wersów.
I have but two faces
One for the world

One for God
Save me
Chyba każdy tak ma. Jedną twarz dla świata, pełną kompromisów oraz drugą dla samego siebie, autentyczną i esencjonalną. Dla mnie, to fundamentalna prawda o ludzkości.
Search for beauty, find your shore
Ten wers, stał się swoistym mottem. Pomimo wszelkich trosk, cierpień, szukaj czegoś dla siebie, swojej przystani i subiektywnego piękna. Taką drogę obrałem.
Endless Forms Most Beautiful
Every endless form most beautiful
Alive, aware, in awe

Before the grandeur of it all
Our floating pale blue ark
Fascynacja bioróżnorodnością jest moją najwspanialszą pasją. Nie ma nic lepszego niż, przy dźwiękach muzyki Nightwish, zagłębiać się w świat cudownym istot. Ta opowieść czyta mnie. Mógłbym wspomnieć jeszcze GSOE ale moje odczucia byłby kompatybilne z powyższymi. Lecz drżeniem przed pięknem, nie zakończę wywodu. Ostatnim czasy, powracam do starszej ery.
Gethsemane
A więc zataczamy krąg i wracamy do cierpienia. Mniemam, że żaden tekst nie oddaje, nawet w przybliżeniu męki piekielnej egzystencji.
Forgive me for I don’t know what I gain
Alone in this garden of pain

Chyba tylko po przejściu palących płomieni można definiować się na nowo. Ostygnąć. Co dotyczy mnie jak i podmiotu lirycznego.
Another Beauty
Loved by a Beast

Mamo! Nikt mnie nie kocha! Łaaaa! Żartuję. Przepraszam, wieczorna głupawka :P
Planet Hell :devil:
Ten tekst sam napisałem albowiem ekoterrorysta i diabeł. Rzucam sucharami więc kończ waść.. Na serio. Piosenka przypomina mi aby wewnętrznego gniewu i nienawiści nie kierować na inne osoby. Należy przejść katharsis, pomimo złości odczuwanej wobec ludzkiego dzieła zniszczenia (zamachowcy-samobójcy, degradacja środowiska) czy bardziej osobistych zadr.
Mother Gaia in slaughter
Welcome to paradise, Soldier

Nom, jak zwykle post wyszedł przydługi. Wybaczcie :D
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.11.2018, 18:04 przez LuciferMorningStar.)

Aby móc dodawać komentarze na Nightwish PL, musisz posiadać konto.

Załóż konto...

...aby stać się częścią społeczności Nightwish PL. :)

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się poniżej.

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości