POST MORTEM

 • 1 ...
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
Patryk

276

Bardzo dziękuję za objaśnienie nurtującej kwestii. Oglądałem sobie "Autopsja Jane Doe" i zastanawiałem się, czy realnie może tak być, że bardzo ciężko zdiagnozować przyczynę zgonu.

1.081

Heh Lucyfer też oglądałem ten film ,i po oglądnięciu spać nie mogłem bo wszędzie słyszałem dzwoneczek ,ogólnie film fajnie zrobiony tylko ta druga część jak dla mnie zbyt ocierająca się o fantastykę i szkoda tej dziewczyny co dostała z siekiery ,a co do samej Autopsji Jane Doe to to był przypadek którego medycyna miała by problem rozwiązać hehe ,aaaa i tak dla wiadomości dla wszystkich to Jane Doe a dla facetów John Doe to imiona i nazwiska które przyznawane są niezidentyfikowanym zwłokom ,taka tradycja w USA ,szkoda że w Polsce nie stosuje się tego pomysłu i zwłoki niezidentyfikowane lądują w grobie z dopiskiem NN .
[Obrazek: 478410pojazdysamolot0251.gif]
One Shoot One Kill1.081

Cz 2 dotycząca ujemnych wyników sekcji zwłok czyli gdy nie można ustalić w jaki sposób denat w prosektorium przeniósł się z ciepłego wyrka na metalowy zimny stół w prosektorium .
Tym razem o chorobach zakaźnych .
Jeżeli chodzi o choroby zakaźne to w bardzo szybko przebiegającej i szybko doprowadzającej do śmierci Płonicy można spotkać z ujemnym wynikiem sekcji ,w takich przypadkach można nie stwierdzić zmian w gardle nerkach wątrobie i mięśniu sercowym lub mogą one być nieznaczne a nadto przesłonięte przez zmiany pośmiertne ,Także z ujemnym wynikiem sekcji można spotkać się w przypadku duru osutkowego ,zwłaszcza jeśli śmierć nastąpi w późniejszych okresach schorzenia kiedy nie ma już obrzęku śledziony obrzmienie miąszowe wątroby i mięśnia sercowego jest bardzo nieznaczne osutka na skórze jest niewidoczna a zmiany krwotoczne tak niecharakterystyczne że rozpoznanie można oprzeć jedynie na obserwacji klinicznej wyniku badań serologicznych popartych badaniami histologicznymi rdzenia przedłużonego ,gdzie najczęściej spotyka się guzki durowe do okoła naczyń .
Zakażenie tężcowe również charakteryzuje brak szczególnych cech w obrazie sekcyjnym ,najczęściej występuje silne stężenie pośmiertne ,silne wypełnienie krwią wszystkich naczyń czasami wylewy krwawe w mięśniach biodrowych ,prostych brzucha ,lędźwiowych i mięśniach kręgosłupa .Śmierć następuje skutkiem nadmiernej pobudliwości ośrodkowego układu nerwowego .Nawet niewielki bodziec wyzwala napad drgawek tonicznych i chory umiera na skutek wyczerpania lub uduszenia .
Zatrucie jadem kiełbasianym jest również nietypowe ,w obrazie sekcyjnym znajduje się co najwyżej obrzmienie miąszowe narządów oraz punkcikowe wybroczyny .Zatrucie jadem kiełbasianym może nastąpić zarówno w skutek spożycia mięsa konserwowego jak również konserw jarzynowych i owocowych .Tutaj również rozstrzyga wywiad (spożycie konserw ,objawy kliniczne jak : zaburzenie wzroku ,zez ,podwójne widzenie ,opadnięcie powiek ,oraz utrudnienie w połykaniu i mówieniu ) .

W następnej części będzie o ujemnych wynikach sekcji przypadków wirusów .
Oczywiście zapraszam do zadawania pytań i konwersacji ,śmierć nie gryzie a często pomaga .
[Obrazek: 478410pojazdysamolot0251.gif]
One Shoot One Kill2.164

Przyznam, że zaskakujące są powyższe informacje? Zawsze sądziłam, ze zbadanie przyczyn śmierci jest sprawą prostą i oczywistą z punktu medycznego. Tymczasem okazuje się, że to skomplikowana opcja nie gwarantująca prawdziwości zdarzeń.
Patryk

276

Podobnie jak Beata, nie sądziłem, że może być aż tak bardzo ciężko. Te nieuchwytne, tajemnicze i wszędobylskie drobnoustroje, dominują i definiują życie na naszej planecie. Dosłownie, w każdej sekundzie jesteśmy nimi bombardowani. Hiroshima, Nagasaki mogą się schować. Żyjemy z nimi w symbiozie, są w stanie wpływać na pracę mózgu. Gdzie zaczyna się człowieka a kończy jego mikrobiom, oto jest pytanie. Patolodzy mają niezwykle ciekawą i trudną pracę. Wymaga potężnej dawki wiedzy jak i odporności psychicznej. Jest to jeden z zawodów, które najbardziej podziwiam. Post bardzo mnie zaciekawił, niecierpliwie czekam na ciąg dalszy.

1.081

Cz 3 dotycząca ujemnych wyników sekcji zwłok czyli gdy nie można ustalić w jaki sposób denat w prosektorium przeniósł się z ciepłego wyrka na metalowy zimny stół w prosektorium .
Tym razem opiszę co nieco o przypadkach różnych chorób i wirusów ,a także psychozach .
W przypadkach wirusowych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego wynik badania sekcyjnego jest również niecharakterystyczny .W zapaleniu mózgu typu A i E stwierdza się makroskopowo silne przekrwienia mózgu i opon mózgowych ,a w obrazie mikroskopowym możemy znaleźć nacieki i wybroczyny w moście i rdzeniu przedłużonym ,z tych miejsc pobiera się próbki do badania Hispat . W objawach klinicznych w okresie poprzedzającym zgon zaznacza się duża gorączka senność i zaburzenie wzroku o typie porażeniowym .
Obraz Wścieklizny jedynie w bardzo ostro przebiegających przypadkach może dawać niecharakterystyczne zresztą przekrwienia mózgu jednak najczęściej wynik sekcji jest zupełnie ujemny .Decyduje wówczas wywiad ukąszenie przez zwierzę zakażone wścieklizną ,ujemny wynik badań histologicznych nie wyklucza jednak wścieklizny ponieważ w jej wczesnych okresach można charakterystycznych ciałek noriego nie znaleźć .
Patogeneza zapalenia mózgu stwierdzanego po szczepieniach ochronnych przeciw ospie jest niejasna i wynik sekcji bywa najczęściej ujemny ,niekiedy jedynie można stwierdzić przekrwienia mózgu i opon ,a na skórze świeży ślad po szczepieniu .
Stosunkowo nieznaczne zmiany występują w przypadkach śmierci w skutek choroby Heinego Medina ,najczęściej w większości przypadków objęty bywa zmianami nie tylko rdzeń kręgowy ale i substancja szara rdzenia przedłużonego .
W ostro przebiegających psychozach zwłaszcza w tych połączonych z silnym podnieceniem psychomotorycznym i bezsennością można się spotkać z zupełnie ujemnym wynikiem sekcji lub z mało charakterystycznymi zmianami w postaci przekrwienia opon mózgowych i mózgowia ,to samo odnosi się w śmierci w napadach padaczkowych ,w tym przypadku decydują liczne świeże i stare blizny po ranach kąsanych na bocznych brzegach języka oraz wywiad podający że śmierć denata poprzedziły drgawki przemawiają za tym że denat mógł zejść z powodu napadu padaczki .Także minimalny i niecharakterystyczny jest obraz sekcyjny z powodu śmierci w przypadkach psychozy schizofremicznej ,najczęściej bywa zbliżony do obrazu sekcyjnego śmierci w ostatnich okresach wyniszczenia głodowego (o czym m in w części 4 ).

A w części 4 przedstawię ujemne wyniki sekcji w wyniku wyniszczenia głodowego cukrzycy ,a także w otruciach .

Oczywiście zapraszam do zadawania pytań i konwersacji ,śmierć nie gryzie a często pomaga .
[Obrazek: 478410pojazdysamolot0251.gif]
One Shoot One Kill1.081

Cz 4 dotycząca ujemnych wyników sekcji zwłok czyli gdy nie można ustalić w jaki sposób denat w prosektorium przeniósł się z ciepłego wyrka na metalowy zimny stół w prosektorium .
W daleko posuniętym wyniszczeniu głodowym wynik badania sekcyjnego poza zupełnym brakiem tkanki tłuszczowej zmniejszeniem wagi narządów miąszowych może być ujemny ,to samo spotyka się u dzieci w wczesnym stadium choroby głodowej .Niekiedy można spotkać w przewodzie pokarmowym wygłodzonych substancje i ciała obce nie będące pokarmem tzn słomę ,włosy korę drzewną oraz kości spożyte przez nich a celu zaspokojenia głodu .Substancje te można spotkać po otwarciu żołądka lub wbite w przełyk w przypadku osób chcących popełnić samobójstwo oraz w osób umysłowo chorych.
Spośród chorób przemiany materii Cukrzyca daje ujemny wynik sekcji .W trzustce zazwyczaj nie ma zmian widocznych gołym okiem ,zmiany mikroskopowe są nieznaczne wymagające specjalistycznego badania .Na właściwy tor może naprowadzić badanie moczu na cukier bądź wyznaczenie glikogenu w nabłonku kanalików nerkowych .
W przypadku szoku który występuje po ciężkich zabiegach chirurgicznych ,czy też niedrożności mechanicznej przewodu pokarmowego po urazach nie pozostawia śladu To samo tyczy się wstrząsu anafilaktycznego ,oraz w wyniku śmierci w wyniku wrażenia psychicznego tzn przestrach bądź podniecenie .
W części 5 część poświęcona urazom termicznym porażeniom prądem ,oraz przypadkom z zakresu medycyny sądowej .

Oczywiście zapraszam do zadawania pytań i konwersacji ,śmierć nie gryzie a często pomaga .
[Obrazek: 478410pojazdysamolot0251.gif]
One Shoot One Kill107

Mnie zawsze szokowało że można przeprowadzić analizę treści żołądka dobrze zakonserwowanych zwłok osób zmarłych setki, a nawet tysiące lat temu :O (wiem, że nie do końca na temat, ale tak mi się skojarzyło z tą korą :) ).
"Crappy band, crappy equipment, no commercial potential"

Yeah, right....
  • 1 ...
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Aby móc dodawać komentarze na Nightwish PL, musisz posiadać konto.

Załóż konto...

...aby stać się częścią społeczności Nightwish PL. :)

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się poniżej.

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości