Osobliwe zwierzęta

Patryk

276

31. Hypsiboas punctatus
[Obrazek: image_4745e-Polka-Dot-Tree-Frog.jpg]
Fluorescencja to nie to samo co bioluminescencja. Oba zjawiska różnią się nieco mechanizmem. Aby nie wchodzić w biologię molekularną, powiem, że fluorescencja przypomina nieco fotosyntezę, chodzi o wzbijanie elektronu na wyższy poziom poprzez fotony. Ogólnie żabka absorbuję światło na krótkich falach a emituję na dłuższych. W przeciwieństwie do bioluminescencji, zjawisko widoczne jest tylko w świetle UV. Odkrycia dokonano przypadkowo w Argentynie. Mniema się, że więcej płazów jest skorych do takich wyczynów. A jest to rzadka umiejętność. U zwierząt lądowych do tej pory, nieznana.
32. Nogolotka jawajska
[Obrazek: 2158.jpeg]
Latający Kermit. Właściwie to lot ślizgowy możliwy dzięki błonom między palcami i lekkiej budowie ciała. Pierwszy etap w drodze do aktywnego lotu. Istniej parę gatunków, szybujących między koronami drzew. Ta osobliwa umiejętność służy oczywiście ucieczce albowiem nie tylko Francuzi mają smaka na Żab-maca.
33. Zadziornica włochata
[Obrazek: tumblr_ohq6y7m6Qk1tjpdubo1_500.jpg]
Ten gatunek ma jedną z najciekawszych a zarazem najboleśniejszych adaptacji w świecie przyrody. W sytuacji zagrożenia przebija kośćmi palców skórę. Choć jak twierdzą niektórzy badacze, szponu służą raczej do wspinaczki. Jedno nie wyklucza drugiego. Tego typu mechanizm jest dowodem na to, że jeśli to Bóg stworzył wszelkie stworzenia, to musi być sadystą (nie chce obrażać uczuć religijnych, po prostu wskazuję pewne fakty). Łamanie sobie kości musi być bolesne i desperackie. Nie jest jasne czy szpony, chowają się z powrotem i ile czasu zajmuję regeneracja. Jak by tego było mało, samce posiadają włosopodobne twory, zwiększające pobór tlenu. Związane to jest z opieka nad młodymi i stróżowani nad jajami.
34. Żaba DarwinaJakie miejsce może być bezpieczniejsze dla młodych od ciała rodziciela? Samica składa jajeczka, samiec z kolei je połyka. Lecz nie w celach konsumpcyjnych ( w dżungli brak TV). Młode poprzez różne fazy rozwojowe, siedzą bezpiecznie w workach rezonansowych tatusia ;) Gdy przychodzi czas... Cóż zobaczcie to sami. Gardłoród? Gardłoporód?
35. Grzbietoród amerykański
[Obrazek: 78221011c832d070796fb313dc691c14.jpg]
Przyznacie, że płazy to prawdziwi ekscentrycy. Ich behawior odbiega znacząco od normy. Drogi rodne samicy są zwykłe, samiec przykleja jajeczka na grzbiet wybranki. Jej plecy są usiane kieszeniami lęgowymi. Przeobrażone żabki opuszczają statek-matkę po 11-13 tygodniach. Mamusia aby jako tako wyglądać po odchowaniu potomstwa, co by nie odstręczać przyszłych partnerów przechodzi wylinkę. W tym celu nie musi się udawać do kosmetyczki  ;) I tak jest śliczna, czyż nie? Nazwa łacińska brzmi: Pipa pipa. Teraz jest ten moment na wydanie z siebie głośnego rechotu ;)
36. Szklana żaba
[Obrazek: glass_frog.jpg]
Ten gatunek nie ma nic do ukrycia. Pozwala prześwietlić się na wylot. Ukazuję co ma w sercu. Naga szczerość ;) A tak na serio, to ma doskonały kamuflaż. Ptak z góry widzi zielony liść, wąż od dołu, światło przechodzące przez rośliny. Genialnie. W celach profilaktycznych, dobrze jest być nagim. Nie tylko u lekarza ;)

Jak by ktoś chciał, mogę przygotować cześć III. Jeśli nie, opiszę inne cudaki.

1.081

No właśnie chodziło mi o tą żabę świecącą w ciemności ,właśnie kiedyś czytałem kiedyś wspomnienia żołnierza kolumbijskich Sił specjalnych ,który opisywał właśnie jak śmigali po ciemku po dżungli i nagle przed oczami śmignęło im coś skaczącego i świecącego na zielono po podejściu bliżej okazało się że to świeci i kumka ,genialna ta żaba tak samo tak jak ta Zadziornica i szklana .
Um z przyjemnością czekam na kolejną część .
[Obrazek: 478410pojazdysamolot0251.gif]
One Shoot One KillAlicja

1.467

  • hietAla

    Offline Dreamer
  • TragedienneVonKotipelto
Szklana żaba jest świetna! A ja ostatnio widziałam w tv żabę, która przesypia zimę zamarznięta. Bardzo ciekawe, nie wiem, Patryk, czy juz o niej pisałeś ;)
Surround yourself with the dreamers and the doers, the believers and the thinkers, 
but most of all, surround yourself with those who see the greatness within you,
 even when you don't see it yourself.
Patryk

276

Dziękuję Wam za wsparcie, niezbędne w tworzeniu tego wątku ;) Ciekawe, że pytasz Alicjo. Ma pojawić się w III części ;)

Aby móc dodawać komentarze na Nightwish PL, musisz posiadać konto.

Załóż konto...

...aby stać się częścią społeczności Nightwish PL. :)

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się poniżej.

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości