Jump to content
Izzy

Blues

Recommended Posts

Wątpię, żeby ten temat cieszył się dużą popularnością, ale mimo to postanowiłem go założyć. Słuchacie czasem bluesa? Jeśli tak to co myślicie o tej muzyce?

Moja przygoda z bluesem zaczęła się od Rolling Stonesów. Gitarzysta tego zespołu, a jednocześnie mój ulubiony muzyk - Keith Richards , często opowiada o swoich bluesowych korzeniach, o tym jak słuchał Watersa, Wolfa, Hookera i całej rzeszy bluesowych wykonawców. Postanowiłem sprawdzić co to za jedni i nie ukrywam, że bardzo mi się ta muzyka spodobała.

Jeśli nie mieliście dotąd styczności z bluesem to zapodaję kilka kawałków:

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego gatunku słucham chyba tylko Dżemu ;)

Muzyka bardzo przyjemna, ale nie jest czymś, czego potrzebuję na co dzień.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bluesa nie słucham, ale może dzięki temu tematowi i utworów, które poleciłeś, zacznę. Czas trochę poszerzyć muzyczne horyzonty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedy przesłuchasz utwory, które podałem w pierwszym poście, to daj znać, co o nich myślisz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie też niby nie dużo słucham tak, jak Evi, najczęściej "jem" Dżem, a i to nie jest czysty blues, bo zabarwiony rockiem. ;) Chociaż czasem, pod wszędobylskim wpływem Izzy'ego, się skuszę i nawet, nawet, muszę rzec, że blues ma swój urok, który mi odpowiada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bo bluesa bardzo przyjemnie się słucha. Mnie wprowadza w taki stan melancholii, a nie zawsze tego potrzebuję. Chociaż czasami jest to potrzebne. Wyciszyć się, pomyśleć, uspokoić... Również chętnie posłucham propozycji, zaraz biorę się za trzy pierwsze ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też zdarza mi się posłuchać Dżemu, całkiem przypadła mi do gustu ich Muza z 2010 r. - jeśli już mówimy o Dżemie. Spotkałam się też ze stwierdzeniem, że Katie Melua, której ostatnio sporo słuchałam, to blues. Ogółem - jeśli chodzi o starszą muzykę z tego gatunku, to coś tam znam (tylko nie pytajcie mnie o tytuły ;)), nawet lubię, przyjemnie się tego słucha. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też zdarza mi się posłuchać Dżemu, całkiem przypadła mi do gustu ich Muza z 2010 r. - jeśli już mówimy o Dżemie. Spotkałam się też ze stwierdzeniem, że Katie Melua, której ostatnio sporo słuchałam, to blues. Ogółem - jeśli chodzi o starszą muzykę z tego gatunku, to coś tam znam (tylko nie pytajcie mnie o tytuły ;)), nawet lubię, przyjemnie się tego słucha. ;)

 

W sumie, Dżem to nie jest czysty blues, a tu raczej o takim powinniśmy mówić, albo chociaż zaznaczać, że to bluesowo rockowa mieszanka (niby raczej nie ma zespołów grających czyste gatunki, ale u Dżemu rock się dość mocno wybija nad blues, więc...) . ;) Widzę, że wszyscy tu głównie Dżem znają, to dorzucę coś innego, żeby nie wyszło, żem ignorantka:

 

[video=youtube]

 

Facet ponoć też nie jest pełnokrwistym bluesmanem, ale ta piosenka ma w sobie wystarczająco dużo bluesa.

 

Katie Melua raczej nie podchodzi mi pod blues, bo też kiedyś posłuchiwałam dla relaksu, Paula, nie wiem skąd ten pomysł, bo choć faktycznie jest to luźna, relaksacyjna muzyka, to nie jest zbyt bluesowa.

 

A z typowego bluesa, polecam coś, co polecił mi kiedyś sam Izzy - Nocną Zmianę Bluesa;

 

KLIK (piosenkę, dzięki której poznałam zespół znalazłam tylko tu)

 

Fajny ma wokalista głos! :-D

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posłuchałam propozycji Izzy'ego - fajne bluesowe kawałki :) przyjemne jak cały gatunek. Mogłabym słuchać częściej, ale nie dla samego słuchania, a raczej jako tło do innych czynności. Fajnie wypełnia ciszę.

O i tak mi się jeszcze przypomniało, jak Tai wspomniała Nocną Zmianę Bluesa - Stare Dobre Małżeństwo. Uwielbiam ich :) Kojarzycie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie, Dżem to nie jest czysty blues, a tu raczej o takim powinniśmy mówić, albo chociaż zaznaczać, że to bluesowo rockowa mieszanka (niby raczej nie ma zespołów grających czyste gatunki, ale u Dżemu rock się dość mocno wybija nad blues, więc...) . ;)

Tak, wiem, ale podpisałam się też pod tym klasykiem, żeby nie było, że nie znam. ;)

 

Katie Melua raczej nie podchodzi mi pod blues, bo też kiedyś posłuchiwałam dla relaksu, Paula, nie wiem skąd ten pomysł, bo choć faktycznie jest to luźna, relaksacyjna muzyka, to nie jest zbyt bluesowa.

Bo tak mi podała ciocia Wikipedia (np. tu). I raczej mówimy w tym przypadku o jej starszych utworach, tych mało znanych, chociaż to raczej takie pogranicze bluesa i jazzu. O ile się nie mylę, to bardziej w kierunku bluesa jest jej On the Road Again, ale nie wiem. Często mam problemy z rozróżnieniem jazzu i bluesa, takie ze mnie ułomne dziecko. Za mało słucham takiej muzyki, żeby na słuch umieć rozróżnić. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest około 14 odmian bluesa, myślę więc że każdy może znalezć coś dla siebie w tym gatunku?;)

Zaproponuję równie doskonałą jak Dżem polską kapelę, tyle że już rozwiązaną:

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=o7T40_CnOUg

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mmmJ9ltyWjQ

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XcfefA4H0tU

szczególnie ostatni kawałek przemawia do mojej duszy:)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

B.B King, przez wielu nazywany królem bluesa, zmarł w wieku 89 lat.

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.